Pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego

underline

HISTORIA

Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego to rodzinne przedsiębiorstwo z branży rzemiosła artystycznego zajmujące się produkcją dzwonów. Saga rodu Felczyńskich rozpoczęła się w Kałuszu na terenie współczesnej Ukrainy, gdzie Michał Felczyński założył pierwszą w tej części Europy odlewnię dzwonów. Nauki pobierał prawdopodobnie u niemieckich lub włoskich odlewników, którzy przebywali na terenie Galicji. Po śmierci fundatora firmy w 1866 roku jego dzieło kontynuowali czterej synowie z pierwszego i drugiego małżeństwa, a następnie w jego ślady poszli także wnukowie.
Główna linia przemyskich ludwisarzy wywodzi się od Jana Felczyńskiego, prawnuka założyciela odlewni dzwonów. W dwudziestoleciu międzywojennym posiadał własną firmę w Stanisławowie, lecz nasilający się kryzys ekonomiczny zmusił go do zamknięcia działalności. Na skutek wojennej zawieruchy trafił do Przemyśla, gdzie w 1948 roku reaktywował pracownię pod nazwą Odlewnia i Naprawa Dzwonów Jana Felczyńskiego. Spod jego ręki wyszły dzwony nagradzane na lokalnych i międzynarodowych targach, tablice pamiątkowe, a także niedźwiadki przemyskiej fontanny – symbolu miasta. Współcześnie tradycję rzemieślniczą kontynuuje i rozwija Piotr Olszewski, prawnuk Jana Felczyńskiego.
Od 8 pokoleń firma dostarcza dzwony na cały świat. W ostatnich latach szczególną uwagę poświęcono jakości ich dźwięku, podnosząc jego poziom. O tym, jak bardzo cenione są wyroby Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego, świadczą liczne zamówienia oraz prestiżowe realizacje w Polsce i za granicą.

PRACOWNIA LUDWISARSKA JANA FELCZYŃSKIEGO I PRZYSZŁE POKOLENIA

Firma łączy długoletnią tradycję rodzinną z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dzwony opuszczające Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego spełniają najwyższe standardy. Aby je osiągnąć, należy zachować trzy współgrające ze sobą parametry – jakość dźwięku, materiału i wykończenia.
Dzwon to instrument muzyczny podlegający rygorystycznym standardom brzmieniowym. Dlatego Pracownia poddaje się regularnym badaniom kampanologicznym i certyfikuje akustycznie swoje dzwony. Dzięki żmudnej pracy udało się stworzyć taki szablon dzwonu, który uszlachetnił brzmienie tutejszych wyrobów. Na harmoniczność dźwięków ma wpływ także materiał, z którego dzwony zostały wykonane. Firma z Przemyśla odlewa je z najwyższej jakości miedzi i cyny, w proporcjach 78:22. Zachowanie takiej relacji ilościowej czystych surowców daje gwarancję dźwięku najwyższej próby i estetyczny wygląd dzwonów. Obrabiane przez wykwalifikowanych cyzelerów osiągają status rękodzieła artystycznego. Dzięki temu każdej szacie graficznej dzwonu można nadać indywidualny charakter dostosowany do potrzeb odbiorcy.
Pracownia stosuje również nowoczesne rozwiązania w zakresie projektowania zawieszeń i obsługi dzwonów. Wymaga to kreatywności i specjalistycznej wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, co jest szczególnie ważne, gdy dzwony osiągają bardzo duże rozmiary. Każdy odlany w Pracowni dzwon otrzymuje świadectwo jakości potwierdzające jego parametry akustyczne i techniczne oraz 25-letnią gwarancję.

CZY WIESZ, ŻE…

• pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego tworzy największy kołysany dzwon na świecie. Nosi imię Vox Patris i jest przygotowywany dla Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii. Ma wysokość powyżej 4 metrów i waży 55 ton.
• w Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej znajduje się największy dzwon w Polsce i siódmy pod względem wielkości w Europie. Odlano go we Włoszech. Ma średnicę 3,12 metra, obwód 9 metrów, wysokość 4,40 metrów i waży 14,7 tony. Został wykonany ze spiżu, a jego serce waży aż 400 kilogramów. Otrzymał imię Maryi Bogurodzicy.
• jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów znajduje się w Przemyślu. W ramach ekspozycji odwiedzający mogą zobaczyć dzwony galicyjskie, gdańskie oraz toruńskie. Poza dzwonami kościelnymi odwiedzającym udostępniono również dzwony sygnalizacyjne, zegarowe i okrętowe. Duża część kolekcji powstała w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego.