Pollena Savona Sp. z o.o.

underline

HISTORIA

Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena-Savona” Sp. z o.o. są firmą z ponad 150-letnią tradycją. Zostały założone w 1867 roku przy ulicy Wawelskiej. Początkowo fabryka produkowała mydła i wody kolońskie. W latach 1922-25, ówczesny właściciel Adolf Czwiklitzer, podjął decyzję o wybudowaniu nowych hal i przeniesieniu zakładu na ulicę Pośpiecha 7. Zmiana lokalizacji związana była z rozszerzeniem asortymentu produkcji o glicerynę, mydła techniczne i kwasy tłuszczowe. Działalność przedsiębiorstwa została przerwana w 1939 roku, wraz z wybuchem II wojny światowej, kiedy to firmę przejął okupant. Po wojnie została znacjonalizowana i kontynuowała swoją działalność jako Pierwsza Parowa Fabryka Mydła. 11 lat później nazwa fabryki po raz kolejny uległa zmianie – tym razem na Katowickie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego. Pierwszy szampon o nazwie „Pollena” został wyprodukowany w 1969 roku, a od 1973 roku produkowane są również – obecne na rynku do dziś – szampony dla dzieci „Bambi”. W latach 70-tych następuje rozwój przedsiębiorstwa. Pojawiają się nowe hale produkcyjne oraz nowe produkty w postaci płynnych środków chemii gospodarczej. Od 1975 roku firma przestaje produkować mydła w kostkach, które były pierwszym i flagowym produktem przedsiębiorstwa. W 1977 roku z połączenia Katowickich Zakładów „Pollena”, Zakładów Chemii Gospodarczej „Pollena – Strem” i Fabryki Kosmetyków „Pollena – Bytochemia” utworzono Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej. Dwa lata później do KZChG dołączyły fabryki „Pollena” z Raciborza i Paczkowa. W 1981 roku przedsiębiorstwo po raz kolejny zmienia nazwę na Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena”. W związku ze zmianami ustrojowymi przedsiębiorstwo przeszło proces reprywatyzacji. W 1992 roku została zarejestrowana spółka pracownicza „Pollena-Savona” Sp. z o.o., która od 1993 roku do dziś działa jako przedsiębiorstwo prawa handlowego, będąc jednym z największych krajowych producentów szamponów do włosów.

POLLENA SAVONA I SOLIDARNOŚĆ

„Pollena Savona” to polska firma, która przeszła długą drogę rozwoju. Dziś jest to doskonale funkcjonujące przedsiębiorstwo, które czerpiąc ze swej 150-letniej tradycji, w oparciu o nowoczesną bazę techniczną, produkuje szeroki asortyment produktów kosmetycznych i chemicznych zaspokajających różne potrzeby konsumentów. Przez lata udało się zbudować silną markę, która budzi w Polakach poczucie bezpieczeństwa. „Pollena Savona” Sp. z o.o. od 1999 roku posiada certyfikat zgodności z normą PN-EN ISO 9001, a od roku 2006 także certyfikat zgodności systemu z normą PN-EN ISO 14001. Bez zaangażowania i starań o rozwój firmy nie udałoby się osiągnąć sukcesu i funkcjonować na rynku tak długo.

CZY WIESZ, ŻE…

• szampon „Bambi” produkowany w katowickiej „Pollenie” ma już 45 lat.
• szampony „Familijny” i „Bambi” od początku istnienia nie zmieniły kształtu swoich butelek.
• płyn do płukania tkanin „K” był pierwszym i przez długie lata jedynym produktem tej kategorii, a jego użycie było zalecane na metkach wyrobów wielu producentów odzieży.