Pleszewskie Zakłady Papiernicze S.A.

underline

HISTORIA

Pleszewskie Zakłady Papiernicze to jeden z wiodących producentów papierowych opakowań. Historia firmy sięga 1899 roku, kiedy to Franciszek Ziółkowski postanowił założyć fabrykę w wielkopolskim mieście Pleszew. Nosiła ona nazwę Zakłady Graficzne i Fabryka Wyrobów Papierowych F. K. Ziółkowski i realizowała zamówienia dla Drukarni św. Wojciecha w Poznaniu. Początkowo działalność firmy opierała się jedynie na pracy ręcznej. Dopiero w 1929 roku, gdy wybudowano nowy oddział produkcyjny, w halach pojawiły się pierwsze sprowadzone z Niemiec maszyny, a produkcja papierowych toreb została częściowo zmechanizowana. Po kilkunastu latach działalności przedsiębiorstwo zaczął prowadzić wspólnik Ziółkowskiego, Kazimierz Świerkowski. Następnie przejął je Symforian Meliński, a w latach 1935-1939 właścicielem był Władysław Wieczorek. W czasie II wojny światowej firma przeszła w ręce niemieckie, a zatrudnieni w niej wówczas pracownicy mieli często nie więcej niż 16 lat. W 1948 roku zakład ponownie stał się własnością Melińskiego, jednak już dwa lata później został on przejęty przez państwo i rozpoczął działalność jako Pleszewskie Zakłady Wyrobów Papierowych. W latach 60-tych sprowadzano do zakładu nowe maszyny z Niemiec i rozszerzono asortyment produkowanych wyrobów, m.in. o torebki z folią aluminiową. Wybudowano nową halę i wyremontowano stare pomieszczenia. W 1973 roku pleszewską fabrykę połączono z zakładami z Poznania. Otrzymała ona wówczas nową nazwę – Poznańskie Zakłady Papiernicze Fabryka w Pleszewie. Zakład rozwijał się. Zaczęto korzystać ze sprowadzonej ze Szwecji maszyny do druku offsetowego, a także po raz kolejny powiększono ofertę, tym razem m.in. o papier milimetrowy czy księgi żurnalowe.
Od 1994 roku firma działa jako spółka akcyjna pod nazwą Pleszewskie Zakłady Papiernicze S.A. utrzymując do dziś silną pozycję na rynku.

PLESZEWSKIE ZAKŁADY PAPIERNICZE I NOWE TECHNOLOGIE

Pleszewskie Zakłady Papiernicze zajmują się produkcją papierowych toreb ekologicznych.
To, że firma pozostaje wiodącym producentem w tej branży zawdzięcza wieloletniej tradycji oraz wdrażaniu nowych metod produkcji i dbałości o ciągły rozwój firmy. Jak pokazuje historia, właściciele Pleszewskich Zakładów Papierniczych zawsze odważnie wykorzystywali nowoczesne rozwiązania techniczne. Dziś, tak jak i kiedyś, pracownicy starają się, aby projekty produkowanych wyrobów były jak najbardziej nowoczesne. Liczy się bowiem nie tylko samo wykonanie, ale także projekt. Firma posiada własne biuro graficzne, dzięki czemu może zaproponować każdemu klientowi indywidualne rozwiązania. W procesie produkcji przedsiębiorstwo chętnie sięga po nowe, pojawiające się na rynku rozwiązania, jak np. zastosowanie biodegradowalnego oraz makulaturowego papieru do produkcji toreb. Także maszyny wykorzystywane w Pleszewskich Zakładach Papierniczych spełniają najwyższe standardy, dzięki czemu właściciele przedsiębiorstwa mogą zaoferować swoim klientom najlepsze produkty.

CZY WIESZ, ŻE…

• materiały wykorzystywane przez Pleszewskie Zakłady Papiernicze są w pełni biodegradowalne. Przedsiębiorstwo w swoich działaniach jest odpowiedzialne społecznie, dlatego jako jeden z głównych celów stawia sobie ochronę środowiska.
• w latach 50. XX wieku założono zespół taneczny składający się z pracowników Zakładu, który występował podczas uroczystości miejskich w Pleszewie oraz na festynach organizowanych w okolicznych wsiach.
• kiedy w latach 1962-1965 przeprowadzano generalny remont zakładu, firma nie przerwała ani na chwilę swojej pracy i kilkuletnie prace remontowe odbywały się równolegle z systematycznym działaniem firmy.

BVCPL-PEFC CoC-05

PN-EN ISO 9001-2015_PL

1995r

1997r

1999r