Perun S.A.

underline

HISTORIA

Perun S.A. to polskie przedsiębiorstwo opracowujące i produkujące urządzenia spawalnicze, wykorzystujące gaz jako czynnik roboczy. Jest liderem polskiego rynku w wytwarzaniu sprzętu gazowego do spawania i cięcia.
Historia spółki sięga 1910 roku, kiedy to Francuskie Towarzystwo Akcyjne L’Air Liquide założyło pierwszą fabrykę tlenu w Warszawie. W tym samym czasie w Petersburgu powstała Spółka Akcyjna Perun, z którą francuski podmiot połączył siły 3 lata później.
Po I wojnie światowej przedsiębiorstwo działało wyłącznie na terenie Polski. Jako pierwsze w kraju zapoczątkowało produkcję urządzeń do spawania gazowego i armatury związanej z produkcją i użytkowaniem gazów technicznych. W 1924 roku Perun uruchomił pierwszą wytwórnię elektrod do spawania łukowego, a 12 lat później, za całokształt produkcji firma otrzymała złoty medal na Wystawie Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego w Warszawie. W czasie II wojny światowej fabryka pracowała pod nadzorem niemieckim, a jej działania zostały ograniczone do produkcji gazów technicznych i podstawowego sprzętu spawalniczego. W 1945 roku firma przeszła w państwowe ręce, otrzymując nową nazwę – Warszawskiej Fabryki Gazów Technicznych i Sprzętu Spawalniczego. Po 11 latach zakłady przekształcono w Warszawską Fabrykę Sprzętu Spawalniczego „Perun”. Dzięki współpracy z gliwickim Instytutem Spawalnictwa, w latach 60. przedsiębiorstwo opracowało automatyczne przecinarki sterowane magnetycznie i fotoelektrycznie. Kooperacja między zakładami była tak udana, że kontynuowano
ją przez następną dekadę. Lata 90. okazały się dla firmy wymagające, lecz dzięki wewnętrznym zmianom i procesowi prywatyzacji (1999-2003), udało się utrzymać pozycję jednego z głównych dostawców sprzętu spawalniczego w kraju.
Od 2006 roku jako spółka akcyjna nieustannie wprowadza nowe rozwiązania i sukcesywnie zwiększa sprzedaż, wypełniając najwyższe standardy produkcji sprzętu spawalniczo-gazowego.

PERUN I NOWE TECHNOLOGIE

Firma posiadająca blisko 110-letnią tradycję w swojej dziedzinie skrupulatnie wykorzystuje wieloletnie doświadczenie w branży przemysłowej. Dzięki temu buduje i wdraża nowe rozwiązania w zakresie technologii spawalniczo-gazowej. W asortymencie produkowanych przez przedsiębiorstwo wyrobów można znaleźć wszystkie typy reduktorów przeznaczonych do gazów technicznych, palniki ręczne, maszynowe, hutnicze, a także te przeznaczone do spawania, lutowania i procesów pokrewnych. Spółka nie tylko zajmuje się produkcją, ale także naprawą sprzętu pochodzącego z jej zakładu. Na specjalne zamówienie projektuje i wykonuje rampy do gazów technicznych oraz palniki i reduktory o nietypowych parametrach.
Od 2005 roku Perun S.A. posiada certyfikat jakości ISO 9001.

CZY WIESZ, ŻE…

• w latach 1929-1930 Perun S.A. wykonał w całości pierwszą spawaną konstrukcję budowlaną w Polsce. Struktura została wykorzystana do wzniesienia gmachu banku PKO w Warszawie, ważyła aż 700 ton i uchodziła wówczas za osiągnięcie na skalę europejską.
• Perun to słowiańskie bóstwo gromowładne i jednocześnie jedno z czołowych postaci w panteonie słowiańskich wierzeń. Pod jego władzą znajdują się grzmoty i pioruny, a głównymi atrybutami są orzeł, topór i dąb.
• pierwszą osobą na świecie, która opracowała metodę spawania elektrycznego, jest Polak. Stanisław Olszewski wymyślił tę technologię pod koniec XIX wieku. Choć był to czas, w którym spawalnictwo nie było jeszcze upowszechnione, to w późniejszym czasie odegrało ogromną rolę w zakresie rozwoju budownictwa, transportu oraz rozmaitych dziedzin przemysłu.

PERUN_ISO