Jan Kielman

underline

HISTORIA

Jan Kielman Pracownia Obuwia s.c. to rodzinna firma obuwnicza, która od 135 lat specjalizuje się w szyciu butów na miarę. Realizuje indywidualne zamówienia klientów ceniących klasyczne wzornictwo, wygodę i urok rękodzieła. Współcześnie wytwarza przede wszystkim eleganckie obuwie w stylu formalnym, modele weekendowe, do gry w golfa oraz jazdy konnej. Natomiast od 2010 roku pod nazwą Malton-Kielman oferuje także skórzane dodatki w postaci toreb, portfeli, pasków i innych wyrobów kaletniczych.
Historia firmy Jan Kielman Pracownia Obuwia s.c. rozpoczęła się w 1883 roku, gdy po 3 latach terminowania w jednym z warsztatów obuwniczych, Jan Kielman zdobył tytuł mistrzowski i otworzył własną pracownię przy ul. Chmielnej 3. Ożenił się z pochodzącą z zamożnej warszawskiej rodziny Marianną Doley. Jej posag pomógł przeistoczyć skromny warsztat w dobrze prosperującą firmę. Dwoje dzieci państwa Kielmanów otrzymało staranne wykształcenie. Wacław ukończył Szkołę Handlową w Antwerpii (1923), a po uzyskaniu w 1927 roku w Szwajcarii tytułu mistrza szewskiego, przystąpił do spółki z ojcem. Okres II wojny światowej był bardzo trudny dla przedsiębiorstwa Jana Kielmana. W czasie Powstania Warszawskiego sklep i pracownia uległy całkowitemu zniszczeniu. Po zakończeniu działań wojennych Wacław Kielman wraz ze wspólnikiem Leonem Solnickim zajęli niewielki lokal przy ul. Chmielnej 6. Wykorzystując odnalezione na zgliszczach poprzedniej siedziby materiały i narzędzia, reaktywowali działalność pracowni. Z racji niechęci Wacława Kielmana do wstąpienia w szeregi PZPR, władze nowego ustroju robiły wszystko, by utrudnić, a nawet uniemożliwić funkcjonowanie warsztatu. Sytuacja poprawiła się nieco w latach 70., jednak do końca 1989 roku firma nie była w stanie wrócić do stanu z czasów świetności. Dopiero zmiana ustroju i wejście do spółki przedstawiciela czwartego pokolenia, Macieja Kielmana, spowodowały, że przed rodzinnym przedsiębiorstwem otworzyły się nowe horyzonty.
Współcześnie marka Jan Kielman Pracownia Obuwia s.c. cieszy się międzynarodową sławą. W ostatniej dekadzie wyroby z logo „Jan Kielman 1883” zostały wysłane miłośnikom rękodzieła do ponad 30 krajów świata.

JAN KIELMAN PRACOWNIA OBUWIA S.C. I PRZYSZŁE POKOLENIA

Siłą pracowni obuwia Jana Kielmana jest rodzina oraz ciągłość prowadzenia tego niezwykłego biznesu. Nawet wtedy, gdy przedsiębiorstwo przeżywało trudne chwile, a Jan Kielman II postanowił poświęcić się prawu i spełnianiu żeglarskich oraz wioślarskich pasji, na ratunek przyszła jego żona Leokadia. Choć nie miała większej praktyki w prowadzeniu interesów, to dzięki jej pracowitości, energii i rozwadze, dość szybko przejęła stery i zaprowadziła nowe porządki. Dzięki temu chyląca się ku upadkowi pracownia mocniej stanęła na nogi. W 1982 roku Jan Kielman II postanowił dołączyć do załogi firmy i kontynuować rodzinną tradycję. Obecnie pracownia zarządzana jest przez kolejną generację rodu Kielmanów i doskonale prosperuje. Model oparty na przekazywaniu interesu z pokolenia na pokolenie sprawdza się i może być wzorem dla innych.

CZY WIESZ, ŻE…

• generał Charles de Gaulle nosił buty uszyte w pracowni Jana Kielmana. Wiosną 1921 roku, tuż przed końcem swojej pracy w ramach misji wojskowej w podwarszawskim Rembertowie, zażyczył sobie uszycia pary butów oficerskich. Po nadzwyczaj udanej realizacji zlecenia postanowiono na stałe włączyć do katalogu wyrobów firmy klasyczne oficerki oraz inne buty do jazdy konnej.
• oficerki szyte przez pracownię Jana Kielmana zostały wykorzystane jako elementy kostiumów w filmie „Miasto 44”.
• w 1927 roku firma Jana Kielmana przyjęła największe zamówienie w swojej historii. Damy dworu towarzyszące afgańskiemu królowi Amanullachowi w jego europejskiej podróży zamówiły łącznie 200 par pantofli, twierdząc, że nigdzie nie znajdą lepszych. Poza pokaźną kolekcją obuwia ówczesny władca Afganistanu wywiózł z Polski kontrakt na parowozy.
• wśród przedwojennych klientów firmy Kielmana było wielu znanych artystów. Wśród nich byli m.in. Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura, Adolf Dymsza, Hanka Bielicka i Mieczysława Ćwiklińska.
• w staromiejskim Muzeum Warszawy można obejrzeć damskie pantofle, które zostały uszyte przez pracownię Jana Kielmana w latach dwudziestych XX wieku.