Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A.

underline

HISTORIA

Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A. to jedna z najstarszych firm zielarskich w Polsce, ceniona za wieloletnie doświadczenie i jakość oferowanych produktów. Firma powstała w Poznaniu w 1869 roku, kiedy to Roman Barcikowski założył swoją pierwszą drogerię przy ulicy Paderewskiego. Przedsiębiorstwo szybko się rozwijało, powstawały filie drogerii i hurtownie artykułów aptecznych.
Na początku XX wieku Barcikowski kupił tereny przy ulicach Składowej i Towarowej w Poznaniu, gdzie postanowił przenieść swoją firmę. W 1919 roku poszerzył działalność firmy o produkcję chemiczno-farmaceutyczną. W okresie międzywojennym powstały oddziały w Katowicach, Łodzi, Warszawie oraz we Lwowie, a na rynek zagraniczny zaczęto eksportować zioła.
Wraz z wybuchem II wojny światowej firma została przejęta przez okupanta. Po jej zakończeniu zdołano odbudować budynek przedsiębiorstwa i wznowić jego pracę, jednak szybko został on znacjonalizowany i podzielony na trzy osobne przedsiębiorstwa. W 1959 roku jedno z nich otrzymało nazwę Wielkopolskiej Wytwórni Produktów Zielarskich Herbapol. Do 1961 roku ponownie je połączono, modernizując dział produkcji i laboratorium badawcze. Firma zyskała wówczas swoją obecną nazwę – Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol.

HERBAPOL I SOLIDARNOŚĆ

Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol są przykładem, że pomimo niesprzyjających warunków historycznych i politycznych, dzięki zaangażowaniu i mądrym decyzjom doprowadzono do ocalenia i utrzymania zakładu. Dziś to prężnie działający zakład wykorzystujący najnowsze metody produkcji i zachowujący najwyższe standardy jakości.
Herbapol to polska marka – co widoczne jest nie tylko w nazwie, ale przede wszystkim w świadomości Polaków. Jest ona kojarzona ze sprawdzonymi produktami, a dowodem na to jest zaufanie kolejnych pokoleń klientów. Firma działa do dziś w Poznaniu przy ulicy Towarowej, idąc z duchem czasu i tworząc nowe produkty dla swoich klientów, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku.

CZY WIESZ, ŻE…

• w latach 30-tych XX w. przedsiębiorstwo Barcikowskiego, znane wtedy pod nazwą „ERBE”, zyskało uznanie na arenie międzynarodowej. Pojawiało się na światowych wystawach w Paryżu, Nowym Jorku i Liege. W tym ostatnim otrzymało nawet Złoty Medal i Grand Prix.
• historyczna pozostałość spółki R. Barcikowski S.A. – drewniana, modernistyczna szafa z ziołami, znajduje się dziś w zbiorach Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago. Taka szafa z ziołami była wizytówką firmy na wszystkich światowych wystawach. Do dziś zachwyca feerią barw i zapachów.
• Herbapol Poznań produkuje przede wszystkim leki, kosmetyki i suplementy diety.
• Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A. są znane na całym świecie. Eksportują swoje produkty do krajów Unii Europejskiej oraz poza jej obszar – do Kanady, Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Kazachstanu czy Uzbekistanu.