Hefra S.A.

underline

HISTORIA

HEFRA to jedyny polski producent ekskluzywnych sztućców i galanterii stołowej. Przedsiębiorstwo, którego historia narodziła się w Warszawie, funkcjonuje w swojej branży od blisko 200 lat. Choć kilkakrotnie zmieniało właściciela – jedno się nie zmieniło – marka stawia na to, co najcenniejsze, czyli tradycję i wysoką jakość produktów.
Historia warszawskiej Fabryki Platerów Hefra sięga 1824 roku. Firmę założył przybyły z Francji przedsiębiorca Alfons Fraget. Kilka lat później do spółki dołączył jego brat Józef, który wprowadził najnowocześniejsze technologie i maszyny stosowane w przemyśle platerniczym. Dzięki wysokiej jakości wyrobów, Hefra stała się cenionym dostawcą wykwintnych sreber i platerów dla elit i arystokracji. Głównym konkurentem w branży była fabryka braci Henneberg, jednak to kultowe wzory i majestatyczne zdobienia sreber Frageta wiodły prym. Po śmierci założyciela stery przedsiębiorstwa przejął jego syn, Julian.
Marka miała swoje sklepy m.in. w Warszawie i w Moskwie, natomiast w Petersburgu, Tyflisie (Tbilisi) i Irkucku istniały jej przedstawicielstwa. Po I wojnie światowej sieć dystrybucji polskich sreber rozszerzyła się o kraje, takie jak Bułgaria, Persja, Grecja, Rumunia, a nawet Chiny.
W 1928 roku król Afganistanu złożył zamówienie na zastawy stołowe i artystyczną galanterię stołową Fraget dla swego dworu. Firma zaopatrywała w swoje wyroby również króla Serbii, Rumunii, a także szacha Persji. W międzyczasie Fraget uruchomił sklepy w Meszhedzie, Aleksandrii i Kairze. W zakładach zaopatrywały się najbardziej luksusowe polskie hotele, kasyna, ministerstwa i instytucje rządowe. W zastawy Frageta wyposażony był m.in. warszawski hotel Bristol, a sztućcami z jego kolekcji spożywali posiłki pasażerowie pierwszego rejsu statku „Batory”, który wypłynął z Gdyni do Nowego Jorku w 1936 roku. Po II wojnie światowej zarówno zakłady Fraget, jak i Braci Henneberg – w znacznej części zniszczone i rozgrabione – zostały znacjonalizowane. Ponieważ nie udało im się odzyskać świetności, w 1965 roku firmy połączyły siły przyjmując nazwę Hefra, pochodzącą od nazwisk założycieli. Współcześnie marka kontynuuje wspaniałą tradycję i wytwarza sztućce i galanterię stołową, srebrną i platerowaną najwyższej jakości.

HEFRA I KREATYWNOŚĆ

Hefra to luksusowa marka z polską duszą. To również doskonały przykład solidarności i wzajemnego wsparcia, które pozwoliły ocalić piękną tradycję oraz jakość oferowanych produktów. Trudna decyzja dawnych konkurentów o połączeniu sił, dała pozytywny impuls do dalszego rozwoju. Nie uchroniło to przedsiębiorstwa przed kłopotami związanymi ze zmianami rynkowej koniunktury. Gdy sprzedaż spadła o ponad 20%, a los firmy stał się niepewny, tradycja i jakość ponownie się obroniły. Poza wykwintnym stylem, wyroby Hefry nabrały szczególnego znaczenia także dlatego, że stały się cennymi inwestycjami w kruszec. W ten sposób budują majątek rodowy i spełniają rolę materialnego zabezpieczenia, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. To niezwykłe rękodzieło pozostaje wierne pierwotnemu wizerunkowi, stanowiąc symbol polskiego luksusu i zmysłu estetycznego.

CZY WIESZ, ŻE…

• Hefra to jedna z najbardziej znanych polskich marek luksusowych. Srebrne i platerowane wyroby cieszą się popularnością na całym świecie. Najpiękniejsze kolekcje, jakie opuściły fabryki Hefry znajdują się w muzeach Moskwy i Petersburga, w zbiorach Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie, a także w rękach indywidualnych kolekcjonerów.
• srebro nazywane jest antybiotykiem bogatych. Kruszec zyskał takie miano gdy odkryto, że w średniowieczu epidemie chorób dotykały głównie biednych. Zamożnych zaś omijały, ponieważ na co dzień używali srebrnej zastawy stołowej. Sztućce wykonane z tego szlachetnego metalu wytwarzają w jamie ustnej srebro koloidalne, będące jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków.
• najstarszym sztućcem jest łyżka. Używano jej już w starożytności. Jednak zanim przyjęła obecny wygląd, korzystano z form o zbliżonym kształcie. Jednym z jej pierwowzorów była muszla. W Polsce łyżka po raz pierwszy pojawiła się we wczesnym średniowieczu.
• HEFRA oferuje wieczystą gwarancję na swoje srebrne produkty. Wieczysta gwarancja to taka, która obowiązuje na zakupiony produkt, dopóty trwa jego produkcja. Wieczysta gwarancja może niewiele oznaczać w przypadku takich marek, które często kończą produkcję danych modeli produktów i w to miejsce wprowadzają nowe. Natomiast HEFRA, której tradycja sięga prawie 200 lat, szczyci się produktami i wzorami, które są niezmienne od XIX wieku. Zatem, decydując się na srebrne sztućce i galanterię stołową HEFRY, klienci mogą liczyć na wieczystą gwarancję, której nazwa nie tylko wskazuje, że produkt pozostanie z nami na wieki, ale tak rzeczywiście jest.