Foto Buzek-Garzyński

underline

HISTORIA

Początki firmy FOTO Buzek-Garzyński sięgają kresu I wojny światowej. W 1918 roku Zygmunt Garzyński założył w Krakowie przy ulicy Sławkowskiej swoje pierwsze atelier. Z roku na rok firma rozrastała się. Do Zygmunta dołączyła jego żona Julia, a następnie dwie córki, Danuta i Halina. Udało się również otworzyć dwie filie zakładu fotograficznego. Znajdowały się one w Zakopanem i w Krynicy. W latach okupacji, gdy właściciel musiał zmienić lokalizację swojej firmy i mocno ograniczyć dotychczasowe działania, biznes nie upadł. Wręcz przeciwnie, zakład stawał się coraz bardziej znany na rynku fotograficznym Małopolski.
Po wojnie córki Zygmunta postanowiły pójść w ślady ojca – zaczęły wraz z pomocą mężów prowadzić własne zakłady fotograficzne. W 1954 roku Danuta Garzyńska-Buzek została postawiona przez ówczesne władze przed decyzją: albo pozostanie w dotychczasowej lokalizacji jako kierowniczka państwowego Fotosu, albo będzie kontynuować działalność prywatną w innym miejscu. Zdecydowała się na drugie rozwiązanie i zaczęła działać przy ulicy Stradom. Halina Garzyńska-Kańska przejęła zaś od rodziców zakład przy ulicy Floriańskiej.
Kontynuację rodzinnego biznesu podjęły dzieci Danuty i Haliny. Dziś działają dwa zakłady Garzyńskich prowadzone przez wnuków Julii i Zygmunta – Foto Garzyńska Barbary Kańskiej-Bielak przy ulicy Sławkowskiej 4 oraz Foto Buzek-Garzyński Jerzego Buzek-Garzyńskiego przy ulicy Szlak 8a. W ślady pradziadka, Zygmunta Garzyńskiego, poszła również córka Jerzego – Gabriela Buzek-Garzyńska, która ukończyła studia fotograficzne i zajmuje się fotografią artystyczną.

FOTO BUZEK-GARZYŃSKI I PRZYSZŁE POKOLENIA

Wiele historii pokazało, jak ważna jest inwestycja w młode pokolenie. Firma FOTO Buzek-Garzyński udowadnia, że przekazywanie wartości i umożliwienie rozwijania pasji owocuje w późniejszych latach. Dając młodym ludziom przestrzeń do poszerzania horyzontów oraz pozwalając im na samodzielne decyzje, pomagamy im w odkrywaniu ich mocnych stron i odnalezieniu potencjału twórczego. Wspomniana przestrzeń w połączeniu z obecnym dostępem do najnowszych technologii musi zaprocentować. W FOTO Buzek-Garzyński niejednokrotnie okazywało się, że zaufanie wobec własnych dzieci i oddanie firmy w ich ręce przynosiło dobre efekty. Warto mieć ich przykład na uwadze.

CZY WIESZ, ŻE…

• Zygmunt Garzyński wykonał zdjęcia marszałkowi Piłsudskiemu. Duża sesja fotograficzna odbyła się na krakowskim Wawelu.
• w zakładzie Zygmunta Garzyńskiego fotografowali się m.in. Ignacy Mościcki, Wincenty Witos, kardynał Adam Sapieha, Henryk Sienkiewicz czy Jan Kiepura.
• Zygmunt Garzyński jeździł pierwszym w Krakowie żółtym kabrioletem.
• dawniej wykonanie zdjęcia urastało do formy rytuału, a obecność fotografa towarzyszyła najczęściej dużym rodzinnym wydarzeniom. Przygotowania do ustawienia przed obiektywem trwały długo i wiązały się z odpowiednim doborem ubrań i fryzur. Bogate rody posiadały swoich własnych fotografów.

raz pan kazimierz