Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A.

underline

HISTORIA

Historia Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A., najstarszej firmy cukierniczej w Polsce, to nie tylko wspaniały smak i kunszt piernikarstwa, ale przede wszystkim historia ludzi, którzy ją tworzyli. Zaczyna się ona 255 lat temu w Toruniu, kiedy to Jan Weese został właścicielem warsztatu piernikarskiego i rozpoczął budowę rodzinnej firmy wypiekającej Toruńskie Pierniki. W 1824 roku Gustaw Weese, wnuk Jana, przekształcił warsztat w nowoczesną jak na tamte czasy fabrykę, która została nazwana jego imieniem. Wyroby Weesego docierały już wtedy do odległych zakątków świata, m.in. do Turcji, Japonii, Chin czy Honolulu na Hawajach. W 1885 roku, w związku z dynamicznym rozwojem i coraz większym popytem na swoje produkty, firma wybudowała fabrykę w samym sercu Toruńskiej Starówki przy ul. Strumykowej. W tym samym miejscu, dokładnie 130 lat później, powstało Muzeum Toruńskiego Piernika.
W okresie międzywojnia Fabryka Cukiernicza Kopernik była jednym z największych przedsiębiorstw na Pomorzu. W 1913 roku zakończono budowę nowej, większej fabryki na przedmieściach Torunia. To właśnie w tym miejscu po dziś dzień wytwarzane są wszystkie wyroby Fabryki Cukierniczej Kopernik.
W czasie II wojny światowej fabryka uległa zniszczeniu, a większość urządzeń została wywieziona do Niemiec. Receptury oraz metody wypieku przetrwały jednak wraz z ludźmi, którzy przed wojną tworzyli firmę, a po wojnie ciężką pracą odbudowali fabrykę i wznowili produkcję. W trudnych czasach PRL-u, pomimo nacjonalizacji, załoga kontynuowała tradycję toruńskiego piernikarstwa. W 1991 roku, jako pierwszy zakład cukierniczy w Polsce, firma została przekształcona w spółkę akcyjną pracowników, przyjmując obecną nazwę Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. W tym samym czasie rozpoczęły się inwestycje w nowoczesne linie produkcyjne, dzięki którym nastąpił dynamiczny wzrost produkcji i rozszerzenie asortymentu.
Historia Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. potwierdza, że ludzie byli i są najważniejszym kapitałem i sercem firmy. Od 255 lat, począwszy od warsztatu piernikarskiego, przez kolejne fabryki, meandry wojny, czas PRL-u, aż do dziś, dzięki pracownikom została zachowana ciągłość i tradycyjne receptury wypieku jedynych prawdziwych, toruńskich pierników.

KOPERNIK I SOLIDARNOŚĆ

Siłą toruńskiej fabryki jest nie tylko wspaniała tradycja, ale przede wszystkim ludzie, którzy są kontynuatorami piernikarskiej pasji znanej w Toruniu od kilku wieków. Smak produktów niezmiennie zachwyca konsumentów na całym świecie już od ponad 255 lat. Wszystko to dzięki oryginalnym składnikom i niezmiennym recepturom, których tajniki są pilnie strzeżone przez mistrzów piernikarskich. Wyroby Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. od zawsze otaczane są szczególną troską, dlatego pierniki przez cały czas przygotowywane są z długodojrzewającego ciasta, otrzymywanego w tradycyjnym procesie leżakowania. Toruńska fabryka jako jedyna zachowała tę metodę, oddając tym samym hołd kunsztowi piernikarskiemu przekazywanemu z pokolenia na pokolenie.
Pracownicy Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. to fachowcy w swojej branży, którzy dysponują ogromnym doświadczeniem i czują się mocno związani z przedsiębiorstwem. Dla wielu z nich to również część historii rodzinnej – chodzili oni bowiem do przedszkola zakładowego, w czasie kiedy ich rodzice pracowali w toruńskiej fabryce.

CZY WIESZ, ŻE…

• Toruński Piernik ma swoje muzeum.Znajduje się ono w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, która dała początek dzisiejszej Fabryce Cukierniczej Kopernik S.A. Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały 3 lata. W tym czasie przygotowano ekspozycję o powierzchni 1200 metrów kwadratowych.
• „Katarzynka” to najbardziej znany i najdłużej produkowany toruński piernik. Istnieje wiele legend o jego powstaniu. Swój niespotykany smak zawdzięcza użyciu największej, w porównaniu z innymi piernikami, ilości mieszanki przypraw korzennych oraz zastosowaniu specjalnie wyrabianego, beztłuszczowego ciasta.
• Toruń obchodzi Święto Piernika. Każdego lata mieszkańcy miasta oraz turyści mają okazję brać udział w wydarzeniu, które rozsławia słodki przysmak. Organizatorem Święta Toruńskiego Piernika jest Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A.
• Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. jest jedynym producentem Toruńskich Pierników. Receptura ich powstawania jest chroniona i znana jedynie nielicznym.

najlepszy produkt

25 HERMES

Dobra marka

forbes

loga-certyfikaty-gazele