AVIA S.A.

underline

HISTORIA

AVIA S.A. powstała na warszawskiej Pradze w 1902 roku jako „Fabryka Maszyn Precyzyjnych L. Nowiński”. Kilkudziesięciu pracowników produkowało wówczas maszyny do wyrobu gilz papierosowych. W 1924 roku w przedsiębiorstwie nastąpiły zmiany. Przekształcono nazwę fabryki na „Wytwórnię Maszyn Precyzyjnych AVIA S.A.”, a firma zaczęła działać dla przemysłu zbrojeniowego. Dwa lata później produkowała już głównie dla lotnictwa, m.in. silniki lotnicze oraz podwozia do samolotów wojskowych. Linie technologiczne AVII był bardzo nowoczesne jak na tamte czasy. W 1927 roku firma wykonała prototypy pierwszych silników lotniczych polskiej produkcji o oznaczeniach P-4 oraz WZ-7 – siedmiocylindrowy silnik w układzie gwiazdowym o mocy nominalnej 80 KM. W 1935 roku z taśmy produkcyjnej schodziło około 25 silników miesięcznie, a z roku na rok technologia ich produkcji była unowocześniana. Firma systematycznie rozwijała się, a przed II wojną światową posiadała własne biuro studiów i laboratoria – mechaniczne oraz chemiczne. W 1939 roku firma zatrudniała ok. 1000 osób. Po wybuchu wojny przedsiębiorstwo zostało przejęte przez niemiecką firmę Mechanische Werkstätte Neubrandenburg i zajęło się produkcją wyrzutników bombowych. W 1944 roku Niemcy wysadzili w powietrze dwa z trzech głównych zespołów hal przy ulicy Siedleckiej. Po wojnie fabrykę upaństwowiono. Odbudowę fabryki rozpoczęto w 1950 roku, a już dwa lata później rozpoczęto produkcję pierwszych obrabiarek do metalu. W 1960 roku zakłady przyjęły nazwę „Fabryki Obrabiarek Precyzyjnych AVIA” i stały się częścią Zjednoczenia Przemysłu Obrabiarkowego. Rok później rozpoczęto produkcję frezarek narzędziowych, a w 1970 roku uruchomiono produkcję przekładni śrubowych, czym w tamtym czasie zajmowały się nieliczne wytwórnie na świecie.

AVIA I NOWE TECHNOLOGIE

Najnowszy rozdział historii fabryki AVIA otwiera prywatyzacja w 1998 roku. Od tego momentu firma z polskim kapitałem działa pod nazwą „Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych AVIA S.A.”, produkując nowoczesne frezarki narzędziowe, pionowe centra obróbkowe, tokarki CNC oraz przekładnie śrubowe toczne, które wykorzystywane są w precyzyjnych obrabiarkach wielu producentów maszyn. AVIA w swojej produkcji wykorzystuje najnowsze systemy projektowania bryłowego, optymalizacji konstrukcji i wytwarzania. Dziś w firmie funkcjonuje dział badań i rozwoju, który odpowiada za projektowanie i wdrażanie do produkcji nowych typów obrabiarek, które odpowiadają światowym standardom. Wysiłek AVII potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane w Polsce i na świecie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne poparte są najwyższą jakością i spełniają wymagane normy bezpieczeństwa. Produkty firmy AVIA cieszą się uznaniem wśród klientów na całym świecie, w szczególności w Niemczech, gdzie trafia najwięcej eksportowanych towarów firmy. Dzisiaj AVIA to nie tylko jakość i tradycja ale także nowatorskie technologie. Asortyment uwzględnia zaawansowane obrabiarki m.in.: centra frezarskie do płynnej obróbki 5-osiowej. Opcja toczenia na centrach frezarskich pozwala wykonywać detale o bardziej skomplikowanych kształtach bez zmiany zamocowania. Flagowym modelem jest centrum obróbkowe X-5 1300/630. Bardzo dobrym przykładem są także tokarki CNC z dodatkową osią Y umożliwiającą frezowanie w szerszym niż na standardowych obrabiarkach zakresie. Doskonale nadają się do automatyzacji oraz produkcji seryjnej detali tokarskich z uwzględnieniem operacji frezowania.

CZY WIESZ, ŻE…

• AVIA to jedna z najstarszych firm przemysłowych w Polsce. Założona została w 1902 roku i od ponad 55 lat związana jest z produkcją precyzyjnych obrabiarek do metalu. Jako jedna z wiodących firm w Polsce wprowadziła do oferty pięcioosiowe centra frezarskie już w 2005 roku.
• kluczowe etapy produkcji w AVII odbywają się w warszawskich zakładach firmy. Obrabiarki AVII od projektu po wykonanie powstają w fabryce przy ulicy Siedleckiej. Wspominając jedynie o kilku kluczowych procesach takich jak: obróbka korpusów żeliwnych z polskich odlewni, produkcja przekładni śrubowych tocznych oraz wrzecion frezarskich, obróbka konstrukcji blacharskich, lakierowanie, montaż szaf sterowniczych i montaż mechaniczny obrabiarek.
• w niemieckim przemyśle wykorzystywanych jest ponad 4500 sztuk obrabiarek marki AVIA.
• podczas Światowych Targów Obrabiarek i Obróbki EMO 2017 w Hanowerze odbyła się światowa premiera obrabiarki X-5 MILLturn – pięcioosiowego frezarskiego centrum obróbkowego z funkcją toczenia.