Alba Thyment Sp. z o.o.

underline

HISTORIA

Opisując historię firmy Alba Thyment Sp. z o. o., musimy cofnąć się o ponad 400 lat do 1611 roku. W tym to roku karmelitanie francuscy ujawnili skład niezwykłego ziołowego leku, który miał być remedium na epidemie dziesiątkujące ówczesną Europę. Nikt wówczas nie przewidywał, że będzie ono z powodzeniem stosowane w XXI wieku. Esencję Karmelitańską pod historyczną już nazwą ARGOL Essenza Balsamica od ponad stu lat i trzech pokoleń wytwarza jedna z poznańskich rodzin. Wraz z końcem I wojny światowej Mieczysław Rychlicki wrócił po studiach w Berlinie do Poznania, gdzie rozpoczął pracę w laboratorium. Produkowano w nim ziołowy lek o nazwie ARGOL, który sprzedawany był na ziemiach polskich oraz eksportowany do Niemiec i Holandii. Firma, kierowana i wykupiona później przez Rychlickiego, znana już jako Alba, zajmowała się również wytwarzaniem kosmetyków i specyfików weterynaryjnych. Wraz z rozpoczęciem II wojny światowej przeszła w niemieckie ręce. Mieczysławowi Rychlickiemu udało się uratować receptury jego autorskich preparatów. Zniszczone przez armię radziecką budynki produkcyjne zostały po wojnie odbudowane, a firma wznowiła działalność. Niestety w 1953 roku została upaństwowiona, w wyniku czego ARGOL zniknął z polskich aptek na długie lata. Myśl o przywróceniu leku do produkcji powróciła 30 lat później. Synowa Mieczysława Rychlickiego, Katarzyna, inżynier technologii farmaceutycznej, mieszkająca z mężem Rajmundem i dziećmi we Włoszech, odtworzyła specyfik i postanowiła reaktywować rodzinną firmę. W 1987 roku założyła we Włoszech własną firmę Thyment i rozpoczęła produkcję ARGOL Essenza Balsamica, wprowadzając go następnie do włoskich aptek i zielarni. Pięć lat później wraz z mężem zdecydowała się przenieść przedsiębiorstwo do Polski. Firma Alba Thyment działa od 1992 roku, produkując prawdziwą Esencję Karmelitańską, maści, suplementy diety oraz kosmetyki. Od 12 lat firmą kieruje najstarszy syn Katarzyny i Rajmunda, Łukasz, który za namową rodziców wrócił do Polski z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim, nabytym podczas pracy w amerykańskim koncernie oraz po prestiżowych studiach w Szwajcarii. Doprowadził do rozbudowy zakładu produkcyjnego i zadbał o międzynarodową promocję firmy. Zaczął też wprowadzać substancje czynne znane z ziołolecznictwa do receptur kosmetycznych i budować nową markę Alba1913. Rozpoczął również eksport Esencji Karmelitańskiej do Azji, natomiast kosmetyków do USA. W ostatnich latach przedsiębiorstwo zdobyło dzięki temu szereg nagród i wyróżnień.

ALBA THYMENT I PRZYSZŁE POKOLENIA

Alba Thyment systematycznie rozwija się. Zarząd tworzą rodzice i troje dzieci. W firmie pracuje zgrany zespół, a osoby o największym doświadczeniu kierują poszczególnymi działami. Ważna jest tu współpraca międzypokoleniowa, szacunek do tradycji oraz uczciwość.
Wysokiej jakości produkty z bogatym składem, wielkim dziedzictwem i klasztornym duchem zdobywają uznanie w kolejnych domach, a wiedzę o polskim leku ziołowym udaje się odbudowywać w kraju i szerzyć za granicą. Niekwestionowanym atutem firmy jest również udowodnienie działania leku w badaniach naukowych oraz produkcja zgodna z prawem farmaceutycznym. Alba Thyment posiada obecnie stabilną pozycję na rynku farmaceutycznym i coraz silniejszą w branży kosmetycznej.

CZY WIESZ, ŻE…

• Esencja Karmelitańska, czyli kompozycja wybranych olejków eterycznych w roztworze spirytusowym, powstała w wyniku wielowiekowych doświadczeń mnichów karmelitańskich. Swoją wiedzę czerpali oni z dawnej medycyny chińskiej.
• lek ziołowy ARGOL Essenza Balsamica jest wytwarzany w Polsce oraz eksportowany m.in. do krajów azjatyckich, w tym do Wietnamu i Japonii.
• człon „Thyment”, który znajduje się w nazwie firmy jest połączeniem nazw łacińskich tymianku pospolitego (łac. Thymus vulgaris) i mięty pieprzowej (łac. Mentha piperita). Olejki eteryczne tych dwóch roślin tworzą odmianę Dardel Esencji Karmelitańskiej.