2020

Wydarzenia z 2020 r.

underline

16 stycznia br. odbyło się kolejne wydarzenie towarzyszące Polskiej Wystawie Gospodarczej. W ramach zorganizowanej przez Urząd Miasta Stalowej Woli wystawy „Od COP do Gospodarki 4.0” odbyła się prezentacja Wystawców PWG.

Wydarzenie miało miejsce w nowo wybudowanej hali produkcyjno-magazynowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., zlokalizowanej na terenie podstrefy Stalowa Wola w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „EURO-PARK WISŁOSAN”. Halę uroczyście otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Podczas inauguracji wystawy Pan Prezydent podkreślił jak ważne jest ukazywanie siły polskich przedsiębiorstw podczas tego rodzaju wydarzeń: „Bardzo ważne, by widzieć, jak rozwija się Polska, bo ta wystawa ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie do spełnienia – ma dawać ducha, ma pokazywać, że jesteśmy ambitni i dajemy radę, że umiemy zrealizować, że rzeczywiście jesteśmy coraz bardziej nowoczesnym państwem”.

Wydarzeniu towarzyszyły panel tematyczny, debata na temat przyszłości polskiej gospodarki oraz strefy wystawiennicze prezentujące potencjał gospodarczy Stalowej Woli i Województwa Podkarpackiego oraz PWG.
„Dzięki temu wydarzeniu, jak w soczewce, można pokazać siłę polskiej gospodarki” powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli.

W strefie Polskiej Wystawy Gospodarczej zaprezentowało się 67 Wystawców PWG – wyróżniających się polskich przedsiębiorstw, zarówno dużych firm o wieloletnim doświadczeniu, jak i młodych, innowacyjnych startupów gotowych podbić świat swoimi produktami.

Pan Prezydent odwiedził stanowisko wystawiennicze każdego z Wystawców, aby wręczyć certyfikaty uczestnictwa w tym szczególnym projekcie oraz zapoznać się z prezentowanymi produktami.

Podczas zwiedzania strefy PWG, na stoisku firmy Renex sp. z o.o. odbyła się specjalna prezentacja: „Walka Człowieka z Robotem”. Przy stanowisku roboczym, opartym o Stół Antystatyczny REECO Premium, zasiadł Mistrz Polski w Lutowaniu – Pan Jakub Goławski, który zmierzył się z Robotem Lutowniczym REECO. W tym pojedynku lepszy okazał się robot.

Prezydent odwiedził także strefy wystawiennicze Urzędu Miasta Stalowa Wola, Województwa Podkarpackiego oraz ARP S.A. W stalowowolskiej strefie zaprezentowały się miejscowe przedsiębiorstwa oraz instytucje kultury. Na scenie pojawił się Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury, a lokalny folklor przedstawiły Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz Kapela ZPiT „Lasowiacy”.

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano stoiska edukacyjne, na których mogli zapoznać się m.in. z budową rakiet i modeli latających. Na gości czekały również pokazy wytopu szkła, warsztaty ekologiczne, a także planetarium, w którym pod zaciemnioną kopułą można było obejrzeć przestrzenne symulacje gwiazd oraz posłuchać o historii wszechświata.

Podczas wydarzenia goście mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego na temat przemian w polskiej gospodarce na przestrzeni ostatnich 100 lat. Wzięli w nim udział: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Przewodniczący Kapituły PWG prof. Piotr Wachowiak, prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bartłomiej Zając Prezes Zarządu HSW S.A. oraz Marta Tokarz Członek zarządu firmy Astronika Sp. z o.o.
Część oficjalną zakończyła debata zorganizowana przez Dziennik Gazetę Prawną pn. „COP 4.0 – jak polski przemysł może wykonać kolejny skok w przyszłość”.