Postacie
Caritas Polska
to organizacja dobroczynna Konferencji Episkopatu Polski, która została reaktywowana w 1990 roku. Koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Dzięki środkom pozyskiwanym od instytucji i ludzi dobrej woli, udziela pomocy potrzebującym – bezdomnym, chorym, starszym, bezrobotnym, dzieciom z ubogich rodzin, a także imigrantom i uchodźcom. Caritas udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej oraz humanitarnej. Posiada profesjonalne placówki opiekuńczo-wychowawcze – Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich czy świetlice dziennego pobytu dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Jest organizatorem wielu akcji – zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin, Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużny Wielkopostnej, Kromki Chleba czy Adopcji na odległość.
Pierwszym Dyrektorem Caritas Polskiej był bp Czesław Domin, posiadający niezwykłą charyzmą w działalności charytatywnej. Stworzył podwaliny pracy w Caritas Polska oraz pomagał w organizowaniu Caritas diecezjalnych. Jeden z jego następców, ks. Marian Subocz rozwinął współpracę z zagranicą oraz rozpoczął ważny projekt „Stacje Opieki Caritas”. Był też pomysłodawcą wigilijnej świecy. Od 2017 roku na czele Caritas Polska stoi ks. Marcin Iżycki.
Polska Akcja Humanitarna (PAH)
to organizacja, która skupia się na niesieniu pomocy humanitarnej, rozwojowej oraz prowadzeniu edukacji społeczeństwa poprzez promowanie wartości międzyludzkich. Swoją działalność rozpoczęła na początku lat 90., organizując pomoc dla mieszkańców oblężonego Sarajewa. Od tamtej pory PAH pomaga poszkodowanym przez wojny, kataklizmy czy systemy totalitarne docierając do kilkudziesięciu krajów świata. „Uczynić świat lepszym przez zmniejszanie cierpienia i niesienie wartości humanitarnych” – to naczelna zasada Polskiej Akcji Humanitarnej, dlatego też niesie ona pomocą doraźną, a także długoterminową o charakterze rozwojowym budując m.in. studnie i szkoły. PAH prowadzi stałe misje w pięciu krajach – Syrii, Sudanie Południowym, Somalii, wschodniej Ukrainie i Iraku oraz reaguje na nagłe kryzysy. Najbardziej znanym projektem Fundacji w Polsce jest „Pajacyk” – program dożywiania dzieci, który Fundacja prowadzi od 1998 roku finansując posiłki w polskich szkołach i placówkach środowiskowych. Swoim zasięgiem „Pajacyk” objął także m.in. Somalię i Sudan Południowy, kraje, w których panuje ubóstwo lub toczą się wojny. Pomoc jakiej udziela Polska Akcja Humanitarna jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu licznych darczyńców. Założycielką i prezesem Fundacji jest Janina Ochojska.
Fundacja „Mimo Wszystko”
to organizacja powstała w 2003 roku w Krakowie, której głównym założeniem jest niesienie pomocy dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie, poprzez wsparcie ich leczenia, rehabilitacji oraz edukacji. Cel, który fundacja realizuje jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu ludzi dobrej woli. Ideą Fundacji, która od początku przyświecała jej działalności jest wyrównywanie szans pomiędzy osobami sprawnymi i niepełnosprawnymi. Służą temu m.in. realizowane przez Fundację projekty, spośród których najbardziej znany to Festiwal Zaczarowanej Piosenki – kilkuetapowy konkurs dla utalentowanych wokalnie osób niepełnosprawnych. Finał I Festiwalu miał miejsce w 2005 roku na krakowskim Rynku Głównym. Fundacja wybudowała i prowadzi dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: „Dolinę Słońca” w Radwanowicach oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Założycielką oraz społecznym prezesem Fundacji jest Anna Dymna.
Stowarzyszenie Wiosna
to organizacja charytatywna, która powstała w Krakowie w 2001 roku. Jej działalność opiera się na mechanizmie pośredniczenia. Stowarzyszenie samo nie udziela pomocy, a jedynie udostępnia narzędzia i struktury, dzięki którym wolontariusze i darczyńcy mogą nieść pomoc osobom, które takiego wsparcia potrzebują.
Najbardziej znanym, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym społecznie projektem Stowarzyszenia jest Szlachetna Paczka – ogólnopolska akcja świątecznej pomocy realizowana od 2001 roku. Idea tego projektu polega na niesieniu bezpośredniej pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Opiera się on na prywatnych darczyńcach, którzy odpowiadają na potrzeby osób wymagających pomocy ze społeczności lokalnych. Rodzaj pomocy identyfikowany jest przez wolontariuszy, a informacje umieszczane są w anonimowej internetowej bazie danych. Z bazy tej darczyńcy mogą wybrać rodzinę, której chcą pomóc. Dzięki zastosowaniu takiego mechanizmu konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Pomoc, w postaci paczek przekazywana jest rodzinom na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Stowarzyszenie Wiosna został założone przez ks. Jacka Stryczka.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
to działająca od 1993 roku organizacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem jest „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Cel ten jest realizowany poprzez zbiórki pieniężne, a następnie zakup sprzętu dla oddziałów szpitalnych w całej Polsce, a także poprzez prowadzone programy medyczne i edukacyjne.
Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczne, ogólnopolskie wydarzenie pod nazwą „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, w czasie którego na terenie Polski (a także poza jej granicami, w miastach zamieszkiwanych przez Polaków) odbywa się szereg różnorodnych imprez oraz prowadzona jest publiczna kwesta przez wolontariuszy. Zebrane pieniądze przeznaczane są na konkretny, wcześniej wytyczony przez Fundację cel związany z ochroną zdrowia, szczególn
Federacja Polskich Banków Żywności
to organizacja pożytku publicznego, której celem jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej osobom potrzebującym. Federacja skupia 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Żywność pozyskiwana jest od producentów, z hipermarketów oraz z sieci restauracji. W 2017 roku Banki Żywności wsparły 1 447 844 osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 65 500 ton żywności. Przekazały pomoc do 3 342 organizacji i instytucji społecznych, m.in. jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych i pomocy społecznej, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym. Idea Banków została wykreowana w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60-tych XX wieku. Prezesem Zarządu FPBŻ jest działacz społeczny Marek Borowski.
Fundacja „AKOGO?”
to organizacja pozarządowa założona w 2002 roku, która działa na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Została. Jej działalność nie jest nastawiona na pomoc indywidualną, ale na tworzenie rozwiązań systemowych dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiej, intensywnej i drogiej hospitalizacji oraz rehabilitacji. Fundacja prowadzi działalność społeczno-edukacyjną popularyzując wiedzę oraz informując o nowych rozwiązaniach medycznych i rehabilitacyjnych. Dzięki Fundacji rodzice chorych dzieci mogą zdobyć wiedzę na temat schorzeń neurologicznych oraz nawiązać kontakt z autorytetami medycznymi, rehabilitantami i psychologami. Fundacja wybudowała Klinikę „Budzik” – pierwszy w kraju profesjonalny ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Do stycznia 2018 r. w klinice „Budzik”, która działa od 2013 roku, wybudziło się 40 dzieci. Dzięki inicjatywie Fundacji, Minister Zdrowia wydał rozporządzenie o uruchomieniu programu leczenia osób dorosłych ze śpiączką, co przełożyło się na otwarcie pierwszego oddziału „wybudzeniowego” dla dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Współzałożycielką i prezesem Fundacji „AKOGO?” jest Ewa Błaszczyk.
KONTAKT
Polska Wystawa Gospodarcza: