Kalendarium
powstanie Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich (obecnie PKOL), którego celem było przygotowanie polskich sportowców do igrzysk olimpijskich w Antwerpii w roku 1920. Pierwszym prezesem PKIO był książę Stefan Lubomirski, a protektorat nad działaniem organizacji objął Józef Piłsudski.
powstanie „Przeglądu Sportowego”, pierwszego polskiego dziennika sportowego. Jego pierwsze wydanie wynosiło 5 tysięcy egzemplarzy.
pierwsze po odzyskaniu niepodległości oficjalne uczestnictwo polskiej reprezentacji w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Były one doskonałą okazją, by pokazać światu, że istnieje Polska i polski sport. W Olimpiadzie wystartowało 78 polskich sportowców.
utworzenie Ligi Polskiej, najwyższej klasy męskich rozgrywek w piłce nożnej. Dziś jej odpowiednikiem jest Ekstraklasą.
zorganizowanie przez „Przegląd Sportowy” pierwszej edycji plebiscytu na najlepszego polskiego sportowca, który jest kontynuowany do dziś. Zwycięzcą został wszechstronny sportowiec – Wacław Kuchar.
wydanie przez radę Ministrów uchwały o popieraniu i rozwoju wychowania fizycznego, które miał służyć odnowieniu moralnemu i fizycznemu narodu.
pierwszy lot kapitana Bolesława Orlińskiego na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa.
inauguracja 1-ego Biegu Kolarskiego dookoła Polski, kontynuowanego w kolejnych latach pod nazwą „Tour de Pologne”.
zdobycie przez Halinę Konopacką pierwszego złotego medalu dla Polski podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie.
zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Kilkanaście dni później, 11 września 1932 r. obaj zginęli w katastrofie lotniczej.
zdobycie przez Janusza Kusocińskiego tytułu mistrza olimpijskiego w biegu na 10 tys. Metrów. Stanął on po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium, które właśnie od tych igrzysk weszło do sportowej tradycji.
lot kapitana Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk na samolocie RWD.
wyjazd polskiej wyprawy polarnej na Spitsbergen.
pierwszy występ Polaków na mundialu we Francji.
zdobycie przez Helenę Rakoczy 4 tytułów mistrzyni świata i 1 tytułu wicemistrzyni w gimnastyce na Mistrzostwach Świata w Gimnastyce Sportowej w Bazylei.
zdobycie złotego medalu w boksie przez Zygmunta Chychła na olimpiadzie w Helsinkach.
osiągnięcie rekordu Europy w rzucie oszczepem przez Janusza Sidło.
zdobycie Mistrzostwa Europy w boksie przez Zygmunta Chychła, Leszka Drogosza, Henryka Kukiera i Zenona Stefaniuka.
osiągnięcie rekordu świata w pływaniu na 100 m przez Marka Petrusewicza.
zdobycie tytułu mistrza juniorów szabli przez Wojciecha Zabłockiego.
osiągnięcie rekordu świata w biegu na 3 m z przeszkodami przez Jerzego Chromika.
zwycięstwo Stanisława Królaka w Wyścigu Pokoju. Był on pierwszym Polakiem, który wygrał w tym najważniejszym po II wojnie światowej wyścigu kolarskim na terenach Europy Wschodniej.
zdobycie mistrzostwa Europy w boksie przez Jerzego Kuleja.
zdobycie przez lekkoatletę Józefa Szmidta złotego medalu w trójskoku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Ten sam sukces powtórzył 4 lata później w Tokio.
oblot pierwszego polskiego odrzutowego samolotu szkolno-treningowego „Iskra” konstrukcji Tadeusza Sołtyka.
sukces Polskich koszykarzy na odbywających się we Wrocławiu mistrzostwach Europy. Polacy zdobywają srebrny medal, przegrywając w finale z drużyną ZSRR.
ukończenie samotnego rejsu dookoła świata przez Leonida Teligę.
zdobycie przez Wojciecha Fortunę pierwszego dla Polski złotego medalu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo.
zdobycie przez polską reprezentację w piłce nożnej złotego medalu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium.
zdobycie przez polską drużynę piłkarską na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium złotego medalu. Reprezentacja Polski pokonała drużynę Węgier 2:1.
ukończenie samotnego rejsu dookoła świata przez Krzysztofa Baranowskiego.
zdobycie przez reprezentację Polski, tzw. Orły Górskiego, pierwszego w historii srebrnego medalu mistrzostw świata. W meczu o 3-cie miejsce biało-czerwoni pokonali 1:0 Brazylię.
zdobycie przez Irenę Szewińską złotego medalu w biegu na 400 metrów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu i tym samym ustanowienie nowego rekordu świata.
zdobycie przez polskich siatkarzy – „złotą drużynę” Huberta Wagnera – złotego medalu olimpijskiego na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Polacy w finale pokonali Związek Radziecki.
samotne opłynięcie kuli ziemskiej przez Krystynę Chojnowską-Liskiewicz. Dokonała tego jako pierwsza kobieta w historii.
organizacja pierwszych w historii zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Pierwsze miejsce zajął Polak Stanisław Bobak.
zdobycie przez Władysława Kozakiewicza podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie wynikiem 5.78 m złotego medalu i ustanowienie rekordu świata.
zdobycie przez Jerzego Kukuczkę Sziszapangmy, i tym samym Korony Himalajów w rekordowym czasie 8 lat. Polak dokonał tego jako druga osoba po Reinholdzie Messnerze, któremu ten wyczyn zajął 16 lat.
zdobycie przez polską reprezentację w piłce nożnej srebrnego medalu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie.
zdobycie przez Adama Małysza, jako pierwszego Polak w historii, Pucharu Świata w skokach narciarskich. Skoczek powtórzy ten wyczyn w przyszłości jeszcze 3 razy.
zdobycie przez polskich siatkarzy srebrnego medalu na mistrzostwach świata w Japonii. Był to największy sukces od złota olimpijskiego drużyny Huberta Wagnera.
organizacja wspólnie z Ukrainą piłkarskich Mistrzostwa Europy – EURO 2012.
zdobycie przez polskich siatkarzy złotego medalu na Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w Polsce.
zdobycie przez Justynę Kowalczyk złotego medalu olimpijskiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w biegu na 10 km. Cztery lata wcześniej zdobyła taki sam medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w biegu na 30 km.
zdobycie przez polskich sportowców 12 medali na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Berlinie. To największy sukces polskich lekkoatletów od 1958 roku.
zdobycie przez polską reprezentację 61 medali podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie. Uplasowało to Polskę na pierwszym miejscu w klasyfikacji medalowej i jest zarazem największym sukcesem polskiej paralekkoatletyki.
KONTAKT
Polska Wystawa Gospodarcza: