Postacie

Józef Hofmann
pianista, kompozytor, pedagog i wynalazca. W jego dorobku znajduje się około 70 opatentowanych wynalazków. Łączył wielkie zamiłowanie do muzyki z niezwykłą pomysłowością i zamiłowaniem do motoryzacji. Dzięki poszukiwaniom rozmaitych rozwiązań technologicznych oraz innowacyjnych wniósł do branży samochodowej m.in. pneumatyczne resory samochodowe, wycieraczki do szyb czy prototyp nawigacji GPS. Wynalazł również spinacz biurowy, a także wprowadził patent polepszający pracę klawiszy fortepianu poprzez zmniejszenie oporu, z jakim się poruszają.

Jan Czochralski
metalurg, chemik i metaloznawca. Autor licznych patentów i twórca wielu metod badawczych. Znany przede wszystkim ze słynnej i szeroko na świecie stosowanej metody wzrostu kryształów nazwanej „metodą Czochralskiego”. Zastosowanie jego metody pomiaru szybkości krystalizacji metali do otrzymywania monokryształów półprzewodników zapewniło mu kluczowe miejsce świecie w nauce i technologii.

Janusz Groszkowski
radioelektryk i elektronik, profesor Politechniki Warszawskiej, prezes Polskiej Akademii Nauk. W czasie II wojny światowej brał udział w konspiracyjnych działaniach mających na celu rozszyfrowanie systemu sterowania rakiet V-1 i V-2 przechwyconych przez żołnierzy Armii Krajowej. Misja zakończona sukcesem pozwoliła opracować skuteczną obronę przed atakami V-1 na Londyn. Wniósł znaczny wkład w opracowanie zasad konstrukcji i działania radaru oraz stworzył metodę analizy drgań elektrycznych nieliniowych. Autor ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych.

Henryk Magnuski
inżynier i wynalazca. Opracował dla amerykańskiego koncernu Motorola radio SCR-300, zwane potocznie „walkie-talkie”. Plecakowa radiostacja używana była podczas II wojny światowej przez amerykańską armię w Europie i w Azji. Ważyła 17 kg i dysponowała 15-kilometrowym zasięgiem, co pozwalało na utrzymanie komunikacji między piechotą, jednostkami artylerii oraz broni pancernej. Stworzył także mikrofalową radiolatarnię, która stała się nieodłączną częścią amerykańskich lotniskowców, umożliwiając myśliwcom odbywanie nocnych lotów. Jest autorem 30 patentów związanych z dziedziną technologii fal ultrakrótkich i komunikacji mikrofalowej.

Kazimierz Leski
wynalazca, kierownik Stowarzyszenia Wynalazców Polskich, legendarny w okresie okupacji oficer kontrwywiadu Armii Krajowej, pseudonim „Bradl”. Opracował nowatorską metodę elastycznego posadowienia szybkoobrotowych dmuchaw powietrznych odpowiedzialnych za usuwanie wody z balastów (tzw. szasowanie), co w znaczącej mierze przyczyniło się do spadku liczby awarii na morzu oraz zwiększyło skuteczność i wydajność okrętów. Był autorem wielu patentów i blisko stu pięćdziesięciu opracowań naukowo-technicznych.

Zbigniew Religa
najsłynniejszy polski kardiochirurg, wykładowca i polityk. 5 listopada 1985 roku przeprowadził wraz zespołem pierwszy w Polsce udany przeszczep serca. Operacja ta utorowała drogę rodzimej transplantologii. Inicjator akcji mającej na celu opracowanie i skonstruowanie pełnej protezy serca, która mogłaby być zaimplantowana. Od 1998 roku pełnił funkcję krajowego specjalisty ds. kardiochirurgii, a w 2001 roku funkcję dyrektora Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Izabella Krucińska
profesor nauk technicznych, dyscyplina włókiennictwo na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstylnego w Łodzi.
Jej specjalnością są inteligentne materiały włókiennicze, które reagują na bodźce zewnętrzne. Przykładowo pod wpływem oparów substancji chemicznych zmieniają swoje właściwości elektryczne.
Rozwija metody badań jakości tekstyliów, opracowuje technologie związane z tekstylnymi wyrobami medycznymi, higienicznymi i tekstronicznymi.
Kierownik laboratorium akredytowanego „Lab-tex”. W 2000 roku wynalazła włókniny elektrostatycznie naładowane charakteryzujące się wydajnym zatrzymywaniem pyłu i dobrą przepuszczalnością powietrza. Idea wynalazku został wykorzystana przez firmę Filter Service produkującą maski przeciwpyłowe.
KONTAKT
Polska Wystawa Gospodarcza: