Kalendarium
opatentowanie przez Jana Szczepanika całościowego systemu składającego się z kamery, projektora i taśmy filmowej, umożliwiającego rejestrowanie kolorów na stworzonej przez siebie taśmie.
opracowanie przez Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego i Stefana Banacha podstaw odwrotnej notacji – sposobu zapisu wyrażeń arytmetycznych, który do chwili obecnej stosowany jest w informatyce.
sformułowanie przez Mieczysława Wolfke podstaw holografii. Ten polski fizyk uznawany jest za pioniera tej technologii, a jego odkrycie dało podwaliny pod jej późniejszy rozwój.
powstanie pierwszego na świecie spawanego mostu drogowego na rzece Słudwi w okolicy wsi Maurzyce (woj. łódzkie). Autorem projektu jest inżynier Stefan Bryła.
opracowanie przez profesora Pawła Kosieradzkiego metody kąpieli cyjanowych hartujących stal i chroniących ją przed korozją.
uruchomienie stacji nadawczej w Łazach koło Raszyna. Radiostacja była wówczas nadajnikiem o największej mocy w Europie.
odczytanie przez Mariana Rejewskiego pierwszych informacji przekazywanych za sprawą maszyny szyfrującej Enigma. Przy łamaniu kodu współpracowali Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.
opatentowanie przez Adolfa Froelicha podwójnego śmigła wykorzystywanego w śmigłowcach i samolotach.
stworzenie przez Tadeusza Sendzimira w Hucie Pokój na Górnym Śląsku unikatowej linii produkcyjnej do walcowania cienkiej blachy na zimno.
opatentowanie obrotowego peryskopu autorstwa inżyniera Rudolfa Gundlacha. Wynalazek używany jest w czołgach, okrętach i wozach bojowych, umożliwiając 360 – stopniową obserwację bez zmiany pozycji obserwatora.
zastosowanie przez Jakuba Parnasa przy współpracy z Instytutem N. Bohra w Kopenhadze izotopów promieniotwórczych do badań nad przemianą materii. Jedno z pierwszych tego typu dokonań na świecie.
obligatoryjne wprowadzenie do użytku przez flotę aliancką stabilizatorów częstotliwości nadajników okrętowych projektu Juliusza Huperta, umożliwiających współpracę marynarki z lotnictwem.
skonstruowanie przez Stefana Tyszkiewicza urządzenia do wykrywania drewnianych min przeciwpiechotnych.
opatentowanie przez Stefana Różyckiego silnika spalinowego z wirującym tłokiem.
stworzenie przez Stefana Kudelskiego pierwszego profesjonalnego przenośnego magnetofonu „Nagra”.
opracowanie przez zespół pod kierunkiem Stanisława Ulama pierwszej na świecie konstrukcji bomby wodorowej.
powstanie Stowarzyszenia Wynalazców Polskich pod kierownictwem dr. inż. Kazimierza Leskiego.
opatentowanie przez lekarza Jana Płońskiego urządzenia elektroakustycznego do badania tętna płodu.
rozpoczęcie w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie seryjnej produkcji polskich komputerów ZAM-2 na podstawie prototypu – pierwszej polskiej maszyny cyfrowej XYZ.
skonstruowanie przez zespół pod kierownictwem prof. Mieczysława Bekkera, pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle (LRV), który został wykonany przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing.
opatentowanie przez Andrzeja Sycza sejsmografu pneumo-anemometrycznego.
stworzenie przez inż. Jacka Karpińskiego pierwszego polskiego komputera zbudowanego z użyciem układów scalonych – K-202. Urządzenie było produkowane do 1973 roku.
z taśmy produkcyjnej zostaje zdjęty pierwszy egzemplarz komputera Odra 1305.
opracowanie przez zespół pod kierownictwem Zbigniewa Puziewicza pierwszego w Polsce medycznego noża laserowego na dwutlenek węgla.
pojawienie się na rynku komputerowym komputera Commodore 64, który bije rekordy sprzedaży i trafia do Księgi Rekordów Guinnessa. Założycielem firmy produkującej w USA kultowy komputer osobisty był polski emigrant Jack Tramiel (właść. Jacek Trzmiel).
opracowanie przez Zenona Kosickiego technologii i uruchomienie pierwszego w Polsce oddziału doświadczalno-produkcyjnego maltodekstryny, która jest stosowana jako środek zapobiegający krystalizacji sacharozy w przetworach wysoko słodzonych.
przeprowadzenie przez Zbigniewa Religę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca.
wprowadzenie do użytku urządzenia do hydroekstruzji, które pozwala na kontrolowane i świadome kształtowanie struktury i właściwości metalu, opracowanego w ramach Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk.
opracowanie przez Pawła Murza-Muchę sposobu wytwarzania stopowych warstw powierzchniowych na odlewach.
powstanie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, największej pozarządowej organizacji typu non-profit, która wspiera badania naukowe w Polsce.
opracowanie przez Józefa Kalisza cyfrowego, scalonego licznika FPGA stosowanego w produkcji nowoczesnych systemów dalmierzy laserowych.
opracowanie przez prof. Macieja Wojtkowskiego nieinwazyjnej i precyzyjnej metody obserwacji patologicznych zmian siatkówki.
wytworzenie przez pracowników Warszawskiego Instytutu Wysokich Ciśnień PAN wysokiej jakości kryształów azotu galu, wykorzystywanych m.in. w niebieskich laserach. Udoskonaloną w Japonii technologię zastosowano w napędach Blu-ray.
wykonanie przez prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszej na świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, stworzoną przez siebie metodą PDCI (partial deafness cochlear implantation).
prof. Tomasz Dietl współtworzy nową dziedzinę nauki w postaci spintroniki półprzewodnikowej, uważaną za jedną z najbardziej rozwojowych dziedzin fizyki materiałowej i elektroniki.
zwycięstwo Janusza Liberkowskiego w konkursie „American Inventor” za wynalezienie sferycznego fotelika samochodowego chroniącego niemowlaki w trakcie kolizji.
powstanie SpinCar – niewielkiego czterokołowego auta, które potrafi się obracać wokół własnej osi. Pomysłodawcą projektu jest dr inż. Bogdan Kuberacki z Instytutu Techniki Lotnictwa i Mechaniki Stosowanej Politechniki Warszawskiej.
wyniesienie na orbitę okołoziemską pierwszego polskiego sztucznego satelity zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN.
zdobycie przez dr Idę Franiak-Pietrygę głównej nagrody na Targach Wynalazczości „Concours Lepine” w Paryżu za opracowanie leku na białaczkę limfocytową.
zdobycie 26 medali, w tym 7 złotych na Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA” w Norymberdze, podczas których Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zaprezentowało około czterdziestu rozwiązań z uczelni wyższych, instytutów badawczych i przedsiębiorstw.
uznanie za Polski Wynalazek Roku elektrycznego wózka inwalidzkiego sterowanego nie tylko przy pomocy joysticka i tabletu, ale również reagującego na ruch gałek ocznych oraz myśli. Autorami projektu są Patryk Arłamowski i Kamila Rudnicka.
uruchomienie produkcji roweru JIVR Bike zaprojektowanego przez Marcina Piątkowskiego z Mielca. JIVR Bike to inteligentny, bezłańcuchowy miejski rower elektryczny opracowany i produkowany w Polsce.
stworzenie urządzenia do produkcji grafenu z fazy ciekłej o nazwie HSMG. Innowacyjna metoda produkcji grafenu została opracowana przez zespół prof. Piotra Kuli w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.
zdobycie 39 medali na Światowej Wystawie Wynalazczości – 43. Geneva Inventions, podczas której na polskim stoisku zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, zaprezentowano ponad czterdzieści rozwiązań przygotowanych przez twórców ze świata nauki i przemysłu.
opracowanie przez zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pod kierownictwem prof. Grażyny Ginalskiej pierwszego na świecie unikalnego biokompozytu służącego np. do uzupełniania ubytków w kościach (tzw. „sztuczną kość”), znajdującego zastosowanie w stomatologii implantacyjnej oraz ortopedii.
rozpoczęcie produkcji moździerza 120 mm Rak opracowanego w Centrum Produkcji Wojskowej HSW.
umieszczenie polskiej spółki Biolumo, prowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na prestiżowej liście „Global Digital Health 100”, prezentującej firmy, które potencjalnie zmienią rynek technologii medycznych.
KONTAKT
Polska Wystawa Gospodarcza: