Ciekawostki
Czy wiesz, że…
Ignacy Mościcki zanim został Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej opracował metodę umożliwiającą produkcję kwasu azotowego z powietrza? Dzięki poparciu świata naukowego, także Alberta Einsteina, wkrótce przystąpiono do budowy fabryki produkującej kwas na masową skalę, co okazało się niezwykle ważne podczas I wojny światowej, gdyż uniezależniało produkcję materiałów wybuchowych od dostaw saletry z Chile.
Czy wiesz, że…
to Polak wprowadził oznaczenia grup krwi, których świat używa do dziś? Był nim wybitny immunolog Ludwik Hirszfeld (1884-1954). W 1950 roku nominowany został do Nagrody Nobla za odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego, co przyczyniło się do uratowania życia wielu noworodków.
Czy wiesz, że…
w 2017 roku do Urzędu Patentowego RP wpłynęło 3678 wniosków mających na celu opatentowanie wynalazku? Tym samym Polska zajmuje 15. pozycję na liście Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Najwięcej zgłoszonych patentów dotyczyło branży przemysłowej oraz transportowej.
Czy wiesz, że…
inżynier Józef Kosecki wynalazł ręczny wykrywacz min? Wykorzystując badania w Wytwórni Radiotechnicznej AVA, które rozpoczął jeszcze przed II wojną światową, skonstruował urządzenie ratujące życie zarówno żołnierzom w czasie działań wojennych, jak też cywilom po ich zakończeniu. Po raz pierwszy użyto je w 1942 roku w Afryce Północnej, a na szerszą skalę zastosowano podczas inwazji na Sycylię oraz podczas akcji Overlord w Normandii.
Czy wiesz, że…
żelbetowe podkłady kolejowe zostały opracowane przez Władysława Trylińskiego? Współcześnie stosowane są na kolejach wąskotorowych, a ich trwałość wynosi od 35-40 lat. W 1935 roku polski inżynier opatentował również technologię układania drogowej nawierzchni z trylinek – betonowych płyt w kształcie sześciokąta foremnego.
Czy wiesz, że…
profesor Mieczysław Bekker zapisał się w historii eksploracji kosmosu? Na zlecenie General Motors polski uczony opracował układ jezdno-napędowy dla Lunar Roving Vehicle, który służył astronautom programu Apollo do poruszania się po Księżycu. Pojazd pozwalał na transport narzędzi, sprzętu naukowego i łącznościowego, a także próbek gruntu księżycowego. Profesor Bekker kierował zespołem tworzącym księżycowy samochód.
Czy wiesz, że…
polski radioastronom, profesor Aleksander Wolszczan, jest współodkrywcą pierwszego pozaziemskiego układu planetarnego? W 1992 roku wyniki badań jego autorstwa zostały opublikowane w naukowym czasopiśmie „Nature”, a także zaprezentowano je na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Atlancie. W dziedzinie eksploracji nowych planet złotymi zgłoskami zapisali się również polscy astronomowie z zespołu OGLE.
Czy wiesz, że…
Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego w Warszawie ma już ponad 100 lat? Do dziś pozostaje wiodącym ośrodkiem badawczym w Polsce w obszarze badań stosowanych i rozwojowych z zakresu chemii i technologii chemicznej. Dorobek powojenny Instytutu obejmuje ponad 2000 patentów, setki oryginalnych opracowań technologicznych i aparaturowych zastosowanych na skalę przemysłową w kraju i za granicą.
Czy wiesz, że…
Hilary Koprowski jest wynalazcą pierwszej doustnej szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina? Pierwszy raz zastosowano ją w 1950 roku, na masową skalę użyto jej osiem lat później w Kongo. Do Polski szczepionka trafiła w 1959 roku. Kandydatura polskiego lekarza była wielokrotnie rozpatrywana do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Czy wiesz, że…
kevlar jest stosowany nie tylko przy wytwarzaniu kamizelek kuloodpornych? Polimer wynaleziony w 1964 roku przez Stephanie Kwolek występuje również m.in. w konstrukcjach kasków, hełmów ochronnych, trampolinach, rakietach tenisowych, kajakach, telefonach komórkowych, kombinezonach astronautów, a nawet w częściach pancerza lotniskowców.
Czy wiesz, że…
8 maja 1933 na jednomiejscowym samolocie polskiej konstrukcji, RWD-5bis (znaki SP-AJU), Stanisław Skarżyński jako pierwszy Polak przeleciał przez Ocean Atlantycki – z zachodniego wybrzeża Afryki (Saint Louis w Senegalu) do Maceió w Brazylii?. Przelot trwał 20 godz. 30 min., z czego 17 godz. 15 min. nad oceanem. W ten sposób – wynikiem 3582 km – ustanowił międzynarodowy rekord odległości w klasie II samolotów turystycznych, o masie własnej do 450 kg. Do legendy przeszedł m.in. fakt, że Skarżyński odbył lot w garniturze, a nie kombinezonie pilota. Za swój wyczyn otrzymał w 1936 roku Medal Louisa Blériota od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).
KONTAKT
Polska Wystawa Gospodarcza: