Postacie

Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”
pisarz, malarz, fotograf i dramaturg. Był członkiem pierwszej polskiej awangardowej grupy – Formistów. Przypisuje mu się największy wkład w stworzenie tzw. „stylu zakopiańskiego” w architekturze i zdobnictwie. Autor kontrowersyjnej, a jednocześnie przełomowej dla rynku artystycznego, Firmy Portretowej, oferującej obrazy powstające seryjnie i za określoną z góry kwotę, według pięciu podstawowych typów wizualnych. Sformułował teorię sztuki opartej na pojęciu „czystej formy”, jako pierwiastka obecnego w każdym dziele rąk i umysłu ludzkiego.

Stanisław Herman Lem
pisarz, futurolog, krytyk literacki. Swoją karierę literacką rozpoczął po II wojnie światowej, kiedy to wraz z rodziną przeniósł się ze Lwowa do Krakowa. Początkowo publikował opowiadania i krótkie formy literackie w czasopismach. Od połowy lat 50-tych, jego kariera na arenie polskiej i międzynarodowej zaczęła nabierać tempa. Poruszane przez Lema problemy skupiają się zarówno na wizji rozwoju nauki i techniki, jak też na ludzkiej naturze i miejscu człowieka we Wszechświecie. Obok Herberta Georga Wellsa i Isaaca Asimova, Lem uznawany jest za jednego z najistotniejszych pisarzy science-fiction. Autor znanych na całym świecie powieści, tj. „Solaris”, „Astronauci”, „Eden”, „Powrót z gwiazd”, „Fiasko”.

Jacek Karpiński
inżynier elektronik, cybernetyk i informatyk. Był żołnierzem Szarych szeregów w batalionie „Zośka”, walczył w Powstaniu Warszawskim. Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i wiceprezes jego pierwszego Zarządu Głównego. W roku 1960 Karpiński był jednym z sześciu laureatów ogólnoświatowego konkursu młodych talentów techniki UNESCO. W nagrodę wyjechał do USA, gdzie studiował m. in. na Harvardzie i w Massachusetts Institute of Technology. Na początku lat 70-tych XX wieku stworzył najlepszy minikomputer (K-202) na świecie.

Magdalena Abakanowicz
rzeźbiarka oraz nauczycielka akademicka. Swój kunszt artystyczny objawiała w nietypowych pracach, które wybiegały poza standardowe ramy sztuki użytkowej, jak np. w przypadku tkanin nazywanych od jej nazwiska abakanami – będącymi miękkimi formami rzeźbiarskimi. Większość projektów realizowała w otwartej przestrzeni, często poza granicami Polski, dzięki czemu zyskała sobie dużą popularność m.in. we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą, autorka blisko stu wystaw indywidualnych. Międzynarodowa krytyka uznaje ją za jednego z kluczowych artystów XX wieku.

Janusz Kaniewski
wybitny designer i projektant samochodów. Współtwórca modelu Ferrari California i Ferrari 458 Italia. Współpracował ze studio Pininfariny w Cambiano. Brał udział w projektowaniu Lancii Delta, Alfa Romeo Mito i Giulietta oraz Citroëna C4 Picasso. Jest współtwórcą aktualnego logo Fiata. Oprócz samochodów projektował ubrania, akcesoria, szkło, ceramikę oraz sportowy sprzęt wyczynowy. Opracował dla Hermanna Maier’a buty, w których zawodnik zdobył tytuł mistrza świata w narciarstwie. Zaprojektował stację benzynową w Gdańsku nagrodzoną tytułem Polskiej Stacji Benzynowej roku 2012 (projekt z pracowni Kaniewski Haute Design).

Tomasz Bagiński
Reżyser, Producent
Nominowany do Oscara i nagrodzony przez BAFTA twórca filmowy, wizualista i storyteller.
Widzowie znają Tomka Bagińskiego głównie dzięki krótkometrażowym animacjom, za które został uhonorowany nagrodami BAFTA i LIA oraz nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, Emmy i VES. Spod ręki Bagińskiego wyszły animowane przerywniki filmowe do gier z serii “Wiedźmin” i “Cyberpunk 2077”, a także cinematiki do prestiżowych tytułów wydawanych przez Microsoft i Ubisoft. W jego portfolio znajdują się również projekty specjalne, takie jak: “Legendy Polskie Allegro” czy “Ambition”. Obecnie Tomek jest producentem wykonawczym serialowej wersji “Wiedźmina”, produkowanej przez Netflix. Reżyseruje także pełnometrażowe filmy aktorskie : „Twardowski” oparty na cyklu „Legendy Polskie” oraz “Rycerze Zodiaku”, oparty na japońskiej mandze i animacji “Saint Seiya”.
KONTAKT
Polska Wystawa Gospodarcza: