Kalendarium
odzyskanie przez Polskę niepodległości.
powstanie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
otwarcie pierwszej Wystawy Sztuki Polskiej w Paryżu.
otwarcie Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej w Warszawie zapewniającej łączność ze Stanami Zjednoczonymi.
inauguracja Teatru Narodowego w Warszawie.
sukces Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Nasza ekspozycja ucieleśniała ideę integracji sztuk. Zaprezentowała styl łączący inspiracje sztuką ludową z językiem geometrii, formizmem, nazwany później polską odmianą Art déco.
otrzymanie koncesji na nagrywanie programu radiowego przez spółkę „Polskie Radio”.
uzyskanie przez Gdynię praw miejskich. W ciągu kilkunastu lat ośrodek zyskuje przydomek „białego miasta” stając się polem do działania dla młodych polskich architektów, urbanistów, dekoratorów i projektantów wnętrz.
skonstruowanie przez trójkę polskich inżynierów: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigurę i Jerzego Drzewieckiego prototypu samolotu nazwanego – RWD-1 (skrót od pierwszych liter nazwisk konstruktorów), który zapoczątkował linię samolotów sportowych RWD.
zorganizowanie w warszawskiej Zachęcie pierwszej polskiej wystawy prac Tamary Łempickiej.
w 10. rocznicę odzyskania niepodległości ówcześni artyści, wśród nich m.in. Zofia Stryjeńska, utworzyli unikatowy w skali Europy zespół dekoracji malarskich kamienic na warszawskiej Starówce. Zastosowano przy tym szlachetne metody al fresco, al secco i sgraffito.
budowa gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego według projektu Rudolfa Świerczyńskiego, który stał się jedną z ikon modernizmu. Przy wystroju plastycznym wnętrz współpracowali m.in. Wojciech Jastrzębowski (witraże) oraz Felicjan Szczęsny Kowarski, Wacław Borowski i Romuald Kamil Witkowski (malarstwo).
zorganizowanie Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa) stanowiącej przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski. Ekspozycję na obszarze 65 hektarów zwiedziło 4,5 miliona osób.
otwarcie Muzeum Przemysłu i Techniki w Warszawie.
rozpoczęcie produkcji legendarnego polskiego motocykla Sokół. Maszyna znalazła się na wyposażeniu polskiego wojska i używano jej w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku. W 2014 roku marka została reaktywowana.
rozpoczęcie prac nad polskim bombowcem Łoś, jednym z najlepszych tego typu samolotów przed II wojną światową.
dzięki inicjatywie wybitnego polskiego archeologa Kazimierza Michałowskiego, w Edfu w Egipcie prowadzono pierwsze wykopaliska z udziałem polskich archeologów na obszarze śródziemnomorskim.
rozpoczęcie pracy przez Obserwatorium Wysokogórskie na Kasprowym Wierchu.
wydanie dekretu o utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa „Polskie Radio”.
utworzenie przedsiębiorstwa państwowego „Film Polski”.
rozpoczęcie rozbudowy kompleksu budynków Sejmu. Wśród zatrudnionych architektów znalazł się Bohdan Pniewski, który zaprojektował m.in. schody w holu głównym Sejmu – jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kompleksu sejmowego.
powstaje Cepelia (Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego), która w swoich placówkach handlowych sprzedawała wyroby powstające w zrzeszonych spółdzielniach. Wzornictwo większości produktów nawiązywało do polskiej twórczości ludowej.
prezentacja prototypu samochodu Syrena 100 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
uruchomienie nadajnika telewizyjnego na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie o zasięgu 80 km.
odbywa się wyprawa archeologiczna do Egiptu pod kierownictwem Kazimierza Michałowskiego.
zaprojektowanie przez Romana Modzelewskiego fotela z włókna szklanego i żywicy epoksydowej o jednolitej, organicznej formie. Awangardowy projekt trafił do masowej produkcji dopiero w 2012 roku.
rozpoczęcie produkcji polskiego syntetycznego kauczuku w zakładach w Oświęcimiu.
odkrycie przez prof. Kazimierza Michałowskiego na terenie miasta Faras (starożytnego Pachoras) ruin obiektów sakralnych z okresu między VII a XIV wiekiem. Obecnie artefakty można podziwiać w Galerii Faras Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozpoczęcie produkcji polskiego gramofonu Bambino w zakładach ŁZR Fonica w Łodzi.
wyróżnienie Magdaleny Abakanowicz złotym medalem na Biennale w São Paulo za cykl abakanów, dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Formy rzeźbiarskie konstruowane z tak niekonwencjonalnego materiału zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną.
uruchomienie Centrum Radia i Telewizji w Warszawie.
oddanie do użytku „Spodka” – kultowej hali widowiskowo-sportowej w Katowicach. Był to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanym w koncepcji tensegrity (wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych).
uruchomienie taśmy produkcyjnej Fiata 126 p w Bielsku-Białej.
rozpoczęcie prac przez naziemną stację łączności satelitarnej w Psarach k. Kielc.
pojawienie się w sprzedaży Jowisza – pierwszego kolorowego telewizora opracowanego i wyprodukowanego w Polsce.
uruchomienie w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Systemów Sterowania MERASTER w Katowicach produkcji mikrokomputera MERA-60.
rozpoczęcie w zakładach Unitra Diora produkcji tzw. zestawów wieżowych składających się z oddzielnych segmentów: odbiornika radiowego (tuner), wzmacniacza, magnetofonu kasetowego i korektora graficznego.
opracowanie i stworzenie we wrocławskim zakładzie ELWRO próbnej serii komputerów ELWRO 800 Junior przeznaczonych do nauki informatyki w szkołach.
książkowy debiut Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin”, na który składa się pięć opowiadań publikowanych wcześniej w czasopiśmie „Fantastyka”.
powstanie studia Platige Image specjalizującego się m.in. w tworzeniu grafiki komputerowej i animacji 3D. Stało się rozpoznawalne dzięki krótkometrażowym animacjom, wśród których należy wymienić nominowaną do Oscara „Katedrę” (2002) czy prezentowaną podczas Expo 2010 w pawilonie polskim w Szanghaju „Animowaną historię Polski”.
w warszawskim kinie Capitol po raz pierwszy przyznano Orły – Polskie Nagrody Filmowe.
powołanie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, którego celem jest promowanie polskiej kultury za granicą i inicjowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej.
uruchomienie Polskiej Biblioteki Internetowej, którą w 2012 roku połączono z Poloną, obecnie największą biblioteką cyfrową w Polsce.
powstanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie, odpowiedzialnego za rozwój kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą.
powstanie na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego w Łodzi, Centrum Handlowego Manufaktura. Przez 3 lata prac budowlanych związanych z rewitalizacją obiektu odrestaurowano 90 tys. mkw. zabytkowych wnętrz oraz 45 000 tys. mkw. ceglanych elewacji.
prezentacja taboretu PLOPP, projektu Oskara Zięty, wyprodukowanego autorską metodą polegającą na nadmuchiwaniu powietrzem lub wodą dwóch zgrzanych ze sobą, laserowo wyciętych blaszanych płatów. Projekt zdobył szereg międzynarodowych nagród, zaś Centre Pompidou w Paryżu uznało go za jedno z 12 krzeseł kształtujących współczesne wzornictwo.
sukces promocyjny i frekwencyjny polskiej ekspozycji na Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju. Szczególne uznanie zdobył projekt polskiego pawilonu autorstwa 3 młodych architektów (Wojciecha Kakowskiego, Marcina Mostafy oraz Natalii Paszkowskiej), przypominający ludową wycinankę wykonaną z wodoodpornej sklejki, w której wzory zostały wycięte laserem.
powstanie w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej stadionu piłkarskiego w Gdańsku, tzw. Baltic Arena. Bursztynowy obiekt otrzymał w 2012 roku prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie The Stadium Business Awards.
otwarcie Stadionu Narodowego w Warszawie, zbudowanego na miejscu zdewastowanego Stadionu Dziesięciolecia.
zakończenie budowy gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
oddanie do użytku nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, który szybko stał się symbolem miasta. Projekt zajął m.in. pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii Najlepszy projekt architektoniczny roku.
oddanie do użytku gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
otwarcie pierwszego odcinka II linii warszawskiego metra. Znajdujące się na każdej stacji grafiki zostały zaprojektowane przez Wojciecha Fangora, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie.
otwarcie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
otwarcie nowego dworca PKP Łódź Fabryczna – najnowocześniejszego podziemnego dworca w Polsce, łączącego w jednym miejscu kolej z komunikacją dalekobieżną, autobusową, miejską oraz prywatnym transportem samochodowym.
zdobycie przez polskich projektantów 15 nagród Red Dot Design Award 2018, tzw. „Oscarów designu”. Najważniejszą z nich, Red Dot Best of the Best otrzymał Przemysław „Mac” Stopa za stworzenie płyty Laminam Star Maker.
„Arka” Roberta Koniecznego zdobyła tytuł najlepszego domu 2016 roku w prestiżowym konkursie organizowanym przez magazyn Wallpaper.
przyznanie Oldze Tokarczuk Międzynarodowej Nagrody Bookera za książkę „Bieguni” (Flights).
zaprezentowanie na targach Hannover Messe w Polskim Stoisku Narodowym 16 polskich innowatorów z sektorów, tj.: fintech, robotyka, automatyka, technologie przemysłowe, producenci dronów czy pojazdów elektrycznych.
prezentacja nowej gry twórców kultowego już „Wiedźmina” – CD Projekt Red – „Cyberpunk 2077” na międzynarodowych targach E3 w Los Angeles.
KONTAKT
Polska Wystawa Gospodarcza: